FMRI és az EEG
Az egyik figyelemre méltó alkalmazás az agyképalkotás területén található. Az olyan technikák, mint a funkcionális mágneses rezonanciás képalkotás (fMRI) és az elektroenkefalográfia (EEG), hatalmas adatokat generálnak, amelyeket hagyományos módszerekkel nehéz elemezni. Az MI algoritmusok, különösen a mélytanulási alapúak, képesek ezeket az adatokat átvizsgálni, hogy azonosítsák azokat a mintázatokat és összefüggéseket, amelyeket máskülönben nehéz lenne észrevenni. Ez áttöréseket hozott a különböző kognitív funkciókhoz és rendellenességekhez kapcsolódó idegi aktivitás megértésében, elősegítve a potenciálisan új terápiás beavatkozások kidolgozását.
Például az MI modelleket arra is használták, hogy előre jelezzék az Alzheimer-kór kialakulását agyi képalkotások elemzésével, amely lehetőséget nyújt a korai diagnózisra és beavatkozásra. Hasonlóképpen, az MI-alapú fMRI adatelemzés új betekintést nyújtott a pszichiátriai rendellenességek, például a skizofrénia idegi alapjába, az agyi atipikus kapcsolati minták azonosítása révén.
MI modellek
Az MI modelleket az agyfunkciók szimulálására is használják, így egyfajta virtuális laboratóriumot biztosítva a hipotézisek tesztelésére és az idegrendszeri jelenségek feltárására. Ezek a szimulációk képesek modellezni az idegi körök viselkedését, ami betekintést nyújt abba, hogyan dolgozza fel az agy az információkat, és hogyan alkalmazkodik a változásokhoz. Például a látókéreg MI-alapú szimulációi növelték az agy vizuális ingerek értelmezésével kapcsolatos tudásunkat, ami előrelépéseket eredményezett mind a neurotudomány, mind a számítógépes látás területén.